B_orNot_2B Copy Digest 01/2023
Editorial
Loňský leden byl ve srovnání s letoškem totální zívačka, nuda a šeď. Letos ovšem máme volby, AI a málo sněhu. Spousta důvodů k nadávání i radosti v našem malém Česku. Záleží na úhlu pohledu.
- Volíme prezidenta ➡️ může vyhrát Babiš vs. může vyhrát Pavel.
- Akceleruje vývoj AI modelů a aplikací ➡️ AI nám vezme práci vs. AI nám pomůže škálovat naši práci (a výdělek).
- Počasí je neobvyklé ➡️ na horách není sníh vs. ve městech není břečka.
Reframing, přerámování situace nebo problému, funguje skvěle i v marketingu. Znáte problém pomalého výtahu? Lidé si stěžovali, že výtah jezdí děsně pomalu, všude zastavuje a dlouho se na něj čeká. Co je potřeba udělat, se zdá jasné – zrychlit výtah. Jenže to by znamenalo docela složité technické řešení, výkonnější motor a kupu výdajů k tomu.
Ale co vlastně lidem vadí na pomalém výtahu? Čekání je nuda, otrava největší, ztráta času. Bingo a dobrá zpráva! Nudu lze vyřešit levněji než nový motor výtahu. A tak se vedle výtahů i přímo do nich nainstalovala zrcadla. Lidé se na sebe nemůžou vynadívat a těch 30 sekund ve výtahu je rázem až příliš krátkých. Lidé milují, když se mohou zaobírat sami sebou.
Co je na tom nejkouzelnější? Přidání zrcadel vůbec neřeší původně definovaný problém. Výtah jezdí pořád pomalu, ale už si nikdo nestěžuje. Stačilo problém přerámovat.
Jste si jistí, že řešíte ve svém byznysu a marketingu ty správné problémy? Dokud si nezkusíte všechny ty pain points vypocené na workshopu marketingové strategie a zákaznického průzkumu přerámovat, tak nikdy nevíte. 🤷
A teď jděte prosím k volbám, ať ten nápis na prezidentské standartě není v příštích 5 letech k smíchu. Mimochodem jsou to poslední prezidentské volby v ČR bez masivního zneužití AI a generovaného obsahu pro manipulaci veřejného mínění. Doufám, že chystaný etický kodex politického marketingu bude myslet i na toto. Markové Prchalové příštích voleb se toho určitě štítit nebudou.
Já si jdu vyžehlit flanelku.
EŽ
Téma: Marketing pro Gen Z
Jako Gen Z se označuje demografická skupina narozená mezi lety 1997 a 2012. Pro B2B marketing na první pohled okrajová skupina – mláďata, polovina z nich nezletilá. Co bychom jim asi tak prodávali?
Skoro v každé B2B firmě, se kterou jsem pracovala, přišel dřív nebo později požadavek na text pro náborový inzerát nebo kariérní stránku. Employer marketing/branding je v Čechách ještě v plenkách, a tak je to občas celkem smutné psaní. Firmy se sice předhánějí v nástupních bonusech a stravenkách, ale stačí to nastupující pracovní síle?
Podle průzkumů a zkušeností lidí, kteří se na Gen Z zaměřují, to nestačí. Na stravenky vám kašlou, i když by je klidně mohli utrácet ve fast foodech, kam chodí raději než zbytek populace. Žijí ve světě možností a informací, které předchozí generace nikdy neměly.
Talentů je málo a poptávka, obzvlášť v technologických firmách, je obrovská. Bez Gen Z se zkrátka neobejdete ani v B2B firmě.
Většina představ o Gen Z je mimo mísu
Behavio a DFMG odprezentovali 25.1. na live webináři ochutnávku ze své studie potřeb nákupního chování Gen Z v ČR, která vyvrací tradované mýty o této mladé generaci. Ve zkratce: ven chodí, alkohol pijí, nakupují i v kamenných obchodech a ještě pořád koukají na televizi (alespoň ta dospělá část Gen Z). V lecčem se ale oproti předchozím generacím liší. Jejich hlavní potřebou je duševní pohoda a mentální zdraví.
Report není volně přístupný, ale snad by měl brzy vyjít ven záznam webináře, kde se můžete podívat i na pár detailů nákupního chování Gen Z. Sledujte Behavio a DFMG na Linkedin.
Jak Gen Z zaujmout?
Zábava, memes, krátké video formáty – na to reagují. Na delší obsahové formáty se vykašlete. Možná k nim jednou dorostou, ale teď s nimi neoslníte. Podle Moniky Kielawy, která má na starost employer marketing Wishe, platí na Gen Z autenticita, pohledy do zákulisí a reálného života a svéráznost. Máte na Den mazlíčků v práci připravené bizarní oblečky pro pejsky? Šup s tím na sítě! Sociální sítě fungují pro targetování Gen Z skvěle.
Pro B2B tech firmy v Čechách, které stále jedou linku perfektně obrandovaných a sestříhaných prezentačních videí se zkoprnělými manažery, může být tohle celkem výzva.
Jak udržet Gen Z ve firmě?
O Gen Z se traduje, že neumí řešit konflikty, že jsou příliš křehcí a neloajální a z práce odchází při prvním problému. Podle epizody podcastu Simona Sinka A bit of Optimism: Gen Z in the Workplace to ale spíš vypadá, že Gen Z zkrátka ví, že má možnosti a je pro ni přirozené za nimi jít.
Jdou tam, kde se nenasazuje poker face při vyjednávání o platu, chtějí transparentnost a skutečný zájem. Chtějí takovou volnost, která jim umožní poskládat si život a práci tak, aby se nezbláznili.
Jsou vystresovaní. Nezažili jako děti zlaté devadesátky, ale útok na dvojčata a nákupy v hospodářské krizi. Je to generace, která potřebuje pocit bezpečí a důvěryhodné leadery.
Potkat se osobně pro ně znamená zavolat si přes face time, ale med jim na callu kolem pusy nenamažete. Firemní kultura pro ně nejsou odrážky na webu (jako pro velkou část managementu firem), ale hodnoty, kterými lidmi ve firmě skutečně žijí. (Bacha, mají na to radar.)
Jak jsem psala v listopadu, mise – vize – hodnoty jsou to, co vás odliší v moři nekonečných možností, které má Gen Z před sebou. Ale jen pokud to myslíte fakt vážně.
Gen Z je krásná generace, je křehká, a proto hledá ve svém okolí resilienci. A možná trochu líp (než my starší) chápe, že smysl života se nerovná místě na šachovnici pracovních míst.
Gen Z přichází. Víte, co jí nabídnete?
Nástroje
Supermeme.ai
Kdo by nemiloval memy? Jsou univerzálním komunikačním prostředkem pro všechny generace, nejen Gen Z. A teď si můžete nechat během chvilky vygenerovat vlastní mem na míru – třeba pro newsletter nebo post na sociální sítě.
Supermeme.ai dokáže na základě textového popisu navrhnout obrázek a vytvořit k němu různé variace textu, ale začít můžete i výběrem obrázku a tematické kategorie a text si nechat navrhnout. Funguje ve víc než stovce jazyků včetně češtiny, ale nejlíp samozřejmě v angličtině. Text můžete editovat, což se velmi hodí. Prvních 20 zadání máte zdarma, nejnižší tarif je za 10 dolarů měsíčně.
📧 Pošlete mi svůj supermeme vytvořený pomocí AI na copy@evazackova.com, ty nejvydařenější zveřejním v příštím vydání Copy Digestu. 🥇
Digest(iv)
Jak stíhat dění okolo AI – denní 5minutovka s kocourem a AI podcast
The Neuron je newsletter, který vás za 5 minut denně udrží v aktuálním dění okolo AI. Zaměřuje se na generativní AI nástroje, které v posledních měsících zaplavují internet – generování obrázků, videí, textů, kódu, designu, you name it. Reportuje AI novinky od hráčů, jako je Open AI, Stability AI, Microsoft, Google nebo NVIDIA. A vždycky obsahuje koťátka.
The TWIML AI Podcast je spíš o technické stránce AI a machine learning, ale často tu narazíte i na skvělé rozhovory o trendech v AI, etice a regulaci AI, které jsou stravitelné i pro laiky. K poslechu doporučuju díl s Emadem Mostaquem, zakladatelem Stability AI.
Moje take-aways z rozhovoru s Mostaquem:
💪 O AI bychom měli uvažovat jako o budoucí infrastruktuře podporující celou lidskou společnost.
🌍 Stability AI je velkým proponentem open source technologií. Podle Mostaqueho jsou bezpečnější cestou vývoje (než ty uzamčené). Přístup k technologiím a jejich zdrojovým kódům (modelům) bychom neměli odpírat ani menšinám a méně rozvinutým státům. Regulace jsou ale zároveň nutnou součástí veřejného přístupu k AI.
🚩 Red flag: OpenAI vyloučila z přístupu k DALL-E 2 Ukrajinu a nebylo prý možné ani používat prompty vztahující se k Ukrajině. Nedokážu se rozhodnout, co si o tom myslet. Mostaque to veřejně kritizoval jako diskriminaci a prohlubování digitální propasti.
🚀 Výzkum strojového učení je exponenciální, pokrok v ML se zdvojnásobí každých 23 měsíců. (Moc času na adaptaci tedy nemáme.)
📈 Z veřejných depozitářů byly jazykové modely úrovně GPT 3 staženy 20 milionkrát. Probíhá závod o nejlepší aplikace, use cases a uživatelská rozhraní k těmto modelům, které se ladí pro specifická využití. Trénovat vlastní modely od začátku po vzoru OpenAI, Stability AI nebo Googlu nedává teď smysl a nelze očekávat, že by se objevil na scéně další velký hráč.
💥 První citelné dopady AI na pracovním trhu uvidíme v kreativním průmyslu, průmyslovém designu a ve vizuální komunikaci. Tvorba už není taková bolest jako bývala. Díky AI může tvořit každý, rychle, levně a relativně kvalitně.
🤔 K zamyšlení: Postoj umělců ke Stable Diffusion je rozpolcený. Polovina umělců požaduje stažení svých děl z trénovacích dat, polovina naopak žádá, aby do trénovacích dat byla jejich díla zařazena. Opt-in/opt-out autorů je možná cesta pro korektní trénování modelů při zachování autorských práv.
Podporujte nezávislá média i v roce 2023
Umělá inteligence a jazykové modely tu nejsou jen pro vás. Není pochyb o tom, že budou ve velkém a efektivně zapojeny do kybernetické války, do škálování falešného obsahu a manipulace s veřejným míněním. Letos je vaše podpora potřeba ještě víc.
Většina lidí v Rusku nemá přístup k nezávislým médiím. Jejich obraz světa je odrazem všudypřítomné propagandy. Pomozte udržet světlo v dezinformačním temnu války. Bude svítit nejen v Rusku, ale také na Ukrajině, v Bělorusku a jiných zemích. Meduza zajišťuje od roku 2014 nezávislé online zpravodajství, které publikuje v ruštině a angličtině. Kvůli politické perzekuci sídlí v Rize. Připojte se ke mně a podpořte ji jednorázovou nebo pravidelnou platbou na https://support.meduza.io/en.
Nenechte mě psát do tmy
Dejte mi vědět, jak se vám Copy Digest líbí, co by chtělo vylepšit nebo jen zamávejte na copy@evazackova.com. Ať vím, že tam někde jste. Chcete dostat e-mailem zprávu vždy, když do světa pustím další Copy Digest? Přidejte se mezi moje čtenáře. Určitě už tu někde na vás vyskočila přihlašovací lištička.
© Eva Žáčková, 2023 | Ilustrace pro Copy Digest vytváří Blanka Adlerová.