B_orNot_2B Copy Digest 11/2022

by | Nov 30, 2022

Editorial

Lidé si zvykli, že když jde o obchod a nakupování, nic nemohou chtít zadarmo. A že zadarmo to mít opravdu nebudou, vědí i prodejci. Zřejmě proto se ve vztahu mezi prodejci a zákazníky zrodil DÁREK ZDARMA.

Všichni totiž vědí, jak to chodí. Dárek dostanete, když si nejdřív něco koupíte nebo se někde registrujete nebo někam přijdete nebo se vzdáte soukromí a tak podobně. Dary jsou vždycky reciproční záležitost a na trhu to platí dvojnásob.

Dárek zdarma je snaha prodejců přesvědčit zákazníky, že tentokrát to myslí se svou velkorysostí vážně. Lidé s vytříbeným citem pro jazyk však nemají pro marketingový slang pochopení (jaké nečekané překvapení!) a poukazují na to, že z hlediska jazyka jde o prohřešek zvaný pleonasmus – nadbytečné používání synonymních výrazů vedle sebe. Dar je přece ze své podstaty zdarma!

Jenže marketing a prodej není test z lingvistiky a dokud budou DÁRKY ZDARMA! táhnout zákazníky jako hárající fena psa, budeme je vídat dál, ať už za to zákazníci nakonec zaplatí, nebo ne. Na LinkedIn k tomu nedávno vznikla pěkná diskuze. Tímto děkuji Kláře Robkové za inspiraci.

Jako copywriter vám dárky zdarma nedoporučuju. Máte na víc! Nejen stylisticky, ale i lidsky. „Zdarma“ je cenovka a cenovky se na dárky nedávají! Když už si chcete hrát na Ježíška, dělejte to jako my s Blankou – jednoduše, pro radost a bez podmínek.

Tady je dárek pro vás – slíbená vánoční digi-pohlednice vytvořená přímo v dílně Copy Digestu volně ke stažení pro vaše potěšení a tu správnou adventní atmosféru. Hlasovali jste poskrovnu a značně divergentně, ale i tak se našel favorit.

Digi-pohlednice z kolekce WTFisNFT.cz: Starého Ježíška novým kouskům nenaučíš.

Stahujte ⬆️ (right-click + save as)

Jak pohlednici využít?

  • Připojte ji k e-mailu jako milé vánoční pozdravení.
  • Sdílejte ji se svým vánočním proslovem (nebo jen tak) na sociálních sítích nebo v messengeru.
  • Vytisknete ji a pošlete ji dědovi nebo kamarádce poštou.
  • Vystavte si vytištěnou pohlednici na krbové římse vedle dalších vánočních pohlednic a přání.
  • Dejte šanci starému digitálnímu fotorámečku. Digi-pohlednice si s ním skvěle rozumí.

A co ještě? Když mi pošlete svou blockchainovou adresu, pošlu vám pohlednici i jako NFT. Je totiž součástí NFT kolekce, kterou jsme s ilustrátorkou Blankou Adlerovou připravily v rámci našeho kurzu o NFT pro tvůrce.

Možná to bude vaše úplně první eneftýčko, základní kámen vaší digitální sbírky. Fíha! To by pro nás s Blankou byla čest! Chcete NFT někomu darovat a hodilo by se vám víc kousků? No problemo! Dejte vědět na copy@evazackova.com.

Jak si jednoduše založit blockchainovou adresu a peněženku, najdete tady: tutorial založení Temple Wallet. Nestojí to nic než 10 minut času.

Tak si to udělejte před Vánoci hezký! Nikdo jiný to za vás neudělá.

P. S. Nejčastější pleonasmy dokáže odhalit i Word při kontrole pravopisu. Docela fajn věc.

 

Téma: Mise, vize, bláboly. Nebo?

Čím dál víc marketérů mluví o tom, že neexistuje nic jako B2C a B2B. Tvrdí (a já s nimi souhlasím), že úspěšný marketing je vždycky B2H, tj. business-to-human. Říkají, že nikdy neprodáváte firmě, ale člověku s plnou parádou emocí, zájmů, osobních motivací a snů. A že tohle všechno – emoce, zájmy, motivace a sny – je dobré v marketingu B2B produktů využívat.

A taky že (a právě proto!) by každá firma měla definovat svoji misi, vizi, hodnoty (MVH).

Jsou na to dokonce různé šablony, experti a workshopy, ale tahle velká trojka většinou jen tře bídu s nouzí na stránce O nás v podobě blábolení o dynamickém růstu, mezinárodním působení, týmovém duchu, podpoře menšin, psech na pracovišti a ownershipu.

Ve firmách se do toho nikomu moc nechce. Nikdo vlastně pořádně nechápe, k čemu to je a nikdo tomu ani moc nevěří. No a tak se to nějak zašmudlí. Když si vedení myslí, že je to jen zbytečný blábol, nad kterým nechce mrhat čas, vznikne, inu, blábol.

Přitom MVH jsou to jediné, co máte jako majitel firmy pod kontrolou, to jediné, co vám zbyde, když všechno ostatní jde do háje, to jediné, od čeho se můžete znovu odrazit, když padnete na dno.

MVH není něco, co byste měli narychlo honit s copywriterem, když děláte redesign webu a zjistili jste, že konkurence to tam má. MVH jsou cvičením v sebezpytu, vyžadují čas a angažovanost nejvyšších pater firmy.

MVH jsou lakmusovým papírkem vašich rozhodnutí v době hojnosti i v době krize. MVH jsou odrazovým můstkem vašeho brandingu, příběhu vaší značky a veškerých marketingových aktivit. Ale nejsou jenom o vás. Jsou i o těch na druhé straně – vašich zákaznících, vaší komunitě.

Jak říká Corrales Cachola, nejlidštější marketér na světě: je úplně jedno, jak skvělý je váš produkt, lidi prostě nemají čas se vám věnovat. A samotný marketing to nespraví. Společnost se mění, lidé se přimykají ke značkám, které s nimi rezonují, které vypráví příběh, v němž se sami vidí a který proto chtějí vyprávět dál.

Až všechny ty stabilní, dynamicky se rozvíjející firmy s unikátními produkty pochopí, že jejich špičkové týmy s mnohaletými zkušenostmi napříč obory opravdu nejsou to, co dělá z ostatních jejich zákazníky, budou mít nakročeno k mnohem lepšímu marketingu, mnohem lepším vztahům se zákazníky a mnohem úspěšnějšímu byznysu.

Kdybyste se vypravili hledat své MVH, copywritera si vemte na cestu s sebou. Vaše autentické MVH za vás nevymyslí, ale bude vám pak líp rozumět, pochopí vaše proč a text MVH vám ušije tak, abyste se s ním cítili pohodlně, sebejistě a ne jak školáček, co odříkává první násobilku.

Nástroje

BlaBlaMeter

Tak když už jsme se dotkli těch „blábolů“, ještě u nich chvíli zůstaneme. BlaBlaMeter.com je nástroj, který měří míru marketingového bullshitu v textech. Ne že byste to nedokázali posoudit sami, ale když se to změří, hned to má větší váhu, že?

Postavila jsem proti BlaBlaMetru textový generátor YouWrite a nechala ho napsat 4 odstavce na prompt „Why you should buy our CRM“. Do vygenerovaného textu jsem nijak nezasahovala. No posuďte sami.

Chceme tohle strkat pod nos lidem? Bohužel moje zkušenost je taková, že mnoho marketérů opravdu nemá větší ambice a takové texty objednávají. Říkají tomu „abychom měli co publikovat“ nebo „aby to fungovalo pro vyhledávače“. Obávám se, že s AI nás čeká doba velmi levného a velmi rychle generovaného bullshitu.

Nůžky mezi užitečným obsahem a blábolivým obsahem, mezi průměrným a skvělým copy se rozevřou do široka. Copywriteři nevymřou, ale budou na ně kladeny mnohem větší nároky.

Digest(iv)

Jak pracovat na sítích s B2B obsahem, aby vás klienti milovali

Většina B2B obsahu na sítích by z jednoho vysála všechen život jen po přečtení headlinu. Co s tím, jak objevit a vytěžit emoce B2B klientů a přetavit je v USP, které bude s klienty rezonovat, radí v podcastu MarketingProfs Brooke Sellas: Creating B2B Social Media Content That Fuels Human Connections.

Podporujte nezávislá média

Většina lidí v Rusku nemá přístup k nezávislým médiím. Jejich obraz světa je odrazem všudypřítomné propagandy. Pomozte udržet světlo v dezinformačním temnu války. Bude svítit nejen v Rusku, ale také na Ukrajině, v Bělorusku a jiných zemích. Meduza zajišťuje od roku 2014 nezávislé online zpravodajství, které publikuje v ruštině a angličtině. Kvůli politické perzekuci sídlí v Rize. Připojte se ke mně a podpořte ji jednorázovou nebo pravidelnou platbou na https://support.meduza.io/en.

Meduza banner

Nenechte mě psát do tmy

Dejte mi vědět, jak se vám Copy Digest líbí, co by chtělo vylepšit nebo jen zamávejte na copy@evazackova.com. Ať vím, že tam někde jste. Chcete dostat e-mailem zprávu vždy, když do světa pustím další Copy Digest? Přidejte se mezi moje čtenáře. Určitě už tu někde na vás vyskočila přihlašovací lištička.

© Eva Žáčková, 2022 | Ilustrace pro Copy Digest vytváří Blanka Adlerová.