B_orNot_2B Copy Digest 07/2022

autor: | Čvc 28, 2022

Editorial

Jsem trochu smutná.

Vysvědčení pro Copy Digest vystavili jen 4 (slovy čtyři) čtenáři. Všem čtyřem upřímně děkuju. Vás ostatní prosím, věnujte mi 30 vteřin svého času a dejte mi vědět, co se vám líbí/nelíbí. Copy Digest se bude vyvíjet, tak ať je to tím správným směrem pro vás.

A jsem taky nadšená!

V červenci jsem rozeslala první lekce průvodce WTFisNFT.cz. Řeknu vám, že prodávat sáňky v létě není žádná legrace. O to větší mám radost, že se sešla zhruba dvacítka zvědavců, kteří do toho se mnou šli. Nasávají znalosti, diskutují a sbírají naše autorské NFT pohlednice.

Možná vás NFT v marketingu a web 3.0 nezajímá, ale určitě jste zvědaví, co s Blankou tvoříme, nebo ne?

V tom červencovém vedru jsem se ptala sama sebe, jak mě probůh napadlo vydávat vánoční NFT uprostřed léta. Jakože to bude děsně originální?

A pak, jednoho rána, když jsem vezla dceru do školky, mi to docvaklo. Z přehrávače v autě se po nastartování začalo na plný koule ozývat „Hajdom, hajdom, tydli dom“ následováno dalšími vánočními evergreeny. Vánoční sezóna u nás v autě jede díky dcerce už dva roky v kuse. Mám to prostě pod kůží, nemůžu za to.

Vánoční koledy se zároveň staly nekonečnou inspirací našich existenciálních konverzací po cestě do školky. Existuje Ježíšek? Kde se vzal? Kdo stvořil lidstvo? Co znamená „svatý“? A co je to „hajdom“ a „tydli dom“?

Já to nevím. Mám jen vlastní neověřené hypotézy. Ale to vůbec nevadí, hlavně že se to rýmuje a my to můžeme v autě i pod stromečkem vesele vyřvávat do aleluja.

Rým má totiž magickou moc. Snadno se vryje do paměti a díky své rytmičnosti a plynulosti nám dělá tak dobře, že si v něm přímo rochníme. Rýmy jsou pro člověka tak uspokojivé, tak svůdné, že rýmovaná sdělení považujeme za pravdivější a originálnější než sdělení prostá.

Například:

Mlíko – od rakve víko.

Pivo po víně – jedině pro svině, víno po pivu – hodno obdivu.

Rým v reklamě zvedá tržby významně. (To jsem si právě vymyslela.)

Jakmile je někdo vysloví, diskuze končí. Neexistuje argument, kterým byste mohli takovému sdělení oponovat. A není to tím, že by šlo o přebásněná fakta.

Jde o jedno z kognitivních zkreslení, kterým naše mozky velmi rády podléhají. Tak si na to vzpomeňte, až budete mít cukání na sociálních sítích nějaké rýmované moudro lajkovat nebo sdílet.

Že lidé považují rýmovaná sdělení za důvěryhodnější, dokládají i odborné studie. Marketing to ví už dávno. Moc hezky o tom před pár lety psal taky Vladimír Vaněček. Dejte si ho, pokud vás zajímá aliterace, rytmus a rým v tvorbě sloganů.

A já už radši končím.

Dlouhý editoriál
píše jen asociál!

P.S. Chceš pochopit en-ef-týčko? Zajdi k Evě na slovíčko. (Taky dobrý, ne? 🤓)

Téma: Chcete dobře psát? Naučte se nejdřív dobře číst

Proces porozumění textu nebo mluvenému projevu probíhá u většiny smrtelníků tak nějak mimoděk a nevědomky. Špičkový copywriter si ale takovou blaženou nevědomost dovolit nemůže.

Musí se ptát, ověřovat, opakovaně číst (i mezi řádky) a zpytovat způsoby, jakými si zdroje a podklady, s nimiž pracuje, vykládá. Často pak dobrý copywriter vypadá jako nejhloupější osoba v místnosti.

Když se objeví copywriter, který se ptá pořád na to samé nebo na samozřejmosti, jeho otázky nemají konce a nejsou tak úplně k věci, existuje velká šance, že jste právě narazili na profesionála, který si vás snaží pečlivě načíst. Pokud se copywriter neptá, je to špatné znamení.

Dobře číst znamená číst sebe-vědomě

Než copywriter bouchne do klávesnice, musí přečíst zadání od klienta, klientovy texty na webu, firemní prezentace, články, které si sám k tématu dohledá, texty konkurence, recenze, posty na sociálních sítích a kdovíco ještě.

Z toho všeho si pak skládá vlastní porozumění tématu. Čím lépe mu rozumí, tím lépe o něm může psát. Budování porozumění je nevyhnutelně bolestivé, vyčerpávající a člověk je při něm náchylný k chybám a překrucování.

Roky jsem učila univerzitní studenty interpretovat a psát odborné texty a věřte mi, že číst i psát akademické texty bolí jako čert. Úplně nejvíc to bolí, když při čtení narazíte na něco, čemu nerozumíte. A nejhorší je, když si to nechcete přiznat. Děje se to často a většinou úplně nevědomě.

Dokonce to vypadá tak, že mozek netrénovaného čtenáře/studenta/copywritera záměrně ignoruje neznámé termíny a koncepty a snaží se vynalézt smysl textu bez nich.

Dopadá to špatně. Většinou právě to, co ignorujete, bývá zásadním článkem celé mozaiky, bez kterého smysluplný obraz nesestavíte. Klient pak text vrací se zdviženým obočím, copywriter se cítí jako blbec a v hloubi duše ví, že věděl, že neví, ale raději to podezření v sobě zaplašil.

Čtěte sebe-vědomě. Nastavte si radar na nejvyšší citlivost, donuťte se zaměřit na věci, které jste vytěsnili při prvním čtení. Ověřujte si, že skutečně rozumíte termínům a konceptům, o kterých píšete. A klidně se blbě ptejte. Tak vznikají texty, které klient rád podepíše.

Psaní až na druhém místě

Každý chce copywritera, který dobře píše. A každý copywriter chce dobře psát. Proto existuje tolik kurzů psaní na sítě, na blog, na web, na tlačítka, psaní e-mailů, případovek, románů, sloganů i nadpisů. Kurzy čtení a interpretace jsem zatím viděla jen na vysokých školách, obvykle v oboru filosofie.

Nechápejte mě špatně. Kurzy psaní jsou skvělý způsob, jak vytrénovat autorské střevo. Ale pokud nezapínáte radar na vlastní interpretační zkreslení, nepřesnosti a překrucování, vyhýbáte se bolesti a úsilí, které patří ke skutečnému porozumění, pak se s copywritingem daleko nedostanete.

Chcete víc tipů na dobré čtení a práci se zdroji? Dejte mi vědět na copy@evazackova.com, a připravím vám další.

Nástroje

Rýmovač

Tohle žádný komentář nepotřebuje. Prostě to zkuste, až budete mít poetickou nebo vymýšlet lajkoborec na sítě.

printscreen obrazovky pspad

Digest(iv)

Na čtení u rybníka nebo na pláži máte ještě měsíc. Během týdenní dovči v pohodě zvládnete Murakamiho nebo Ernesta Clina.

Haruki Murakami: O čem mluvím, když mluvím o běhání

Tuhle knihu si mohl dovolit vydat jenom autor velikosti Murakamiho. Jde o niche literaturu pro běžce dlouhých tratí, kteří se zároveň živí psaním.

Kolik takových je? Možná víc, než byste řekli. To máte Murakami, Kavka, Věžník a tak podobně.

Pokud píšete a běháte, najdete v Murakamim spřízněnou duši a inspiraci na běžecko-psací rutinu.

Pokud píšete, ale neběháte, zjistíte, že dovednosti vytrvalostního běžce vás mohou v psaní dostat o level výš.

Pokud nepíšete, ale běháte, přeskočte kapitolu 4. Dozvíte se, jak Murakami trénuje na maraton.

Pokud nepíšete ani neběháte, dozvíte se, jak psát román a u toho běhat 10 km denně. Alespoň jedno z toho byste měli v životě vyzkoušet.

A co že to má běžec a psavec společného? Podle Murakamiho se oba musí trénovat v soustředění a vytrvalosti.

Ernest Cline: Ready Player One

Už jsem říkala, že web 3.0, metaverse a NFT budou jednou běžným písečkem copywriterů a marketérů stejně jako dnešní sociální sítě a web 2.0?

Že pořád nechápete, o čem mluvím? Tak si pusťte Ready Player One. Je to dystopie, jinak by na to nikdo nekoukal, ale princip metaverse popisuje výstižně.

A  jestli vám v břiše lítají motýli, když slyšíte zaklínadla jako dračí doupě, atari, MMORPG, cartridge nebo Voight-Kampff test, skočte rovnou po stejnojmenné knize, která byla pro film předlohou. Roztečete se nostalgií.

Podporujte nezávislá média

Většina lidí v Rusku nemá přístup k nezávislým médiím. Jejich obraz světa je odrazem všudypřítomné propagandy. Pomozte udržet světlo v dezinformačním temnu války. Bude svítit nejen v Rusku, ale také na Ukrajině, v Bělorusku a jiných zemích.

Meduza zajišťuje od roku 2014 nezávislé online zpravodajství, které publikuje v ruštině a angličtině. Kvůli politické perzekuci sídlí v Rize. Připojte se ke mně a podpořte ji jednorázovou nebo pravidelnou platbou na https://support.meduza.io/en.

Meduza banner

Nenechte mě psát do tmy

Dejte mi vědět, jak se vám Copy Digest líbí, co by chtělo vylepšit nebo jen zamávejte na copy@evazackova.com. Ať vím, že tam někde jste.

Chcete dostat e-mailem zprávu vždy, když do světa pustím další Copy Digest? Přidejte se mezi moje čtenáře. Určitě už tu někde na vás vyskočila přihlašovací lištička.

© Eva Žáčková, 2022 | Ilustrace pro Copy Digest vytváří Blanka Adlerová.