B_orNot_2B Copy Digest 05/2022

by | May 26, 2022

Editorial

Kdybych neodešla z univerzity, určitě bych teď se studenty na semináři Komunikace v kyberprostoru řešila metaverse. Sleduju to v médiích a pořád čekám, až se objeví něco, co tu ještě nebylo.

🥱 Zííííív.

Je to 20 let, co Philip Rosedale založil Linden Lab a vytvořil virtuální svět Second Life. Svoje první lindeny jsem koupila v bankomatu Raiffky v městečku Bohemia v roce 2008. Zašla jsem si na virtuální den otevřených dveřích VŠE. Měli moc příjemnou venkovní posluchárnu. Dobře se v Bohemii zevlovalo ve stylově zařízené budově Karvinské knihovny.

Svůj marketing v SL žhavilo i O2, tenkrát ještě jako Telefónica. Nejvíc do toho ale šli vyučující semináře kooperace týmů ve virtuálním prostoru katedry ekonomie Palackého univerzity. To bylo v té době naprosto ojedinělé.

Všichni jsme to brali vážně a úplně se zalykali potenciálem virtuálních světů, které se měly co nevidět rozvinout do plné krásy. Pak to ale rychle obsadili scammeři a člověk se nemohl po SL projít, aniž by narazil na nějaký perverzní dungeon.

Přesunula jsem svoji pozornost k hračičkám pro rozšířenou realitu. Zkoušeli jsme Google Glass, a dokonce jsme přesvědčili asi 30 lidí několik týdnů nosit AR brýle od Vuzix. Výsledky mě uzemnily podruhé.

Jásali jsme, když se nám podařilo získat developer kit s AR brýlemi od Meta. Souvislost s FB nehledejte, to byl pravěk, přátelé, a Mark ještě neměl registrovanou ochranou známku. Meta umožňovaly interagovat s virtuálními předměty v reálném prostoru, ale byly hrozně těžké a oči šly z toho člověku šejdrem.

Jo jo, kde je konec Bohemii? Kde jsou Google Glass, Hololens, Denisa Kera, Kevin Warwick, Katherine Hayles, transhumanisti? Chybí mi ta retrofuturistická atmosféra (ještě neposkvrněných) virtuálních světů, avatarů, nakřáplých Vuzixů, které nikdy nenašly GPS, a pocit, že jsme u zrodu něčeho velkého.

Stejné nadšení a očekávání, která tu byla před 10 lety, svět zažil už na přelomu 80. a 90. let minulého století. A jen co jsem se na chvíli otočila, je to tu zas! Stejná rétorika, jen jiná jména a jiné nadějné tváře technocentrické budoucnosti. Co když už je TO opravdicky tady?

Co vy? Chodili jste na virtuální diskotéky do plážového baru Bohemie? Půjdete si zatancovat do metaverse?

A NFT už máte? Protože to tu vážně ještě nebylo a metaverse a web3 v tom samozřejmě frčí.

🎁 Něco pro vás chystám. Sledujte na LinkedIn #WTFisNFT a #copydigest, ať můžete se mnou naskočit na jízdu světem NFT jako první a zjistit, jestli je to pro vaše tvůrčí a pisálkovské projekty to pravé prostředí. Startujeme v červnu a víc vám už neřeknu.

We’re all going to make it!

Eva Žáčková copywriter s AR brýlemi
P. S. Česká Second Life komunita zřejmě ještě žije na FB. Odkaz a další historické zdroje z internetového naleziště najdete ke svému pobavení na konci vydání.

Téma: Testimonialy a recenze v B2B marketingu vyřeší tři mouchy jednou ranou

Recenze a doporučení jsou jedním z pilířů produktového marketingu. Lidé věří lidem, i těm které neznají, víc než vaší pohádce o hodnotě produktu nebo služby. Jenže v B2B je to trochu jiná disciplína než v B2C.

Velké B2B firmy budují s klienty blízké a dlouhodobé vztahy, což jim paradoxně brání narovinu požádat o doporučení. Když jste partnerem klienta 15 let, nejspíš mu jen tak nepošlete formulář hodnocení do e-mailu. Musíte o to požádat osobně, a v tom se spousta lidí ostýchá, bojí se odmítnutí, trapného vyšumění, možná i toho, co by se dozvěděli. Zvlášť když si o feedback nikdy dřív neřekli.

V B2B podnikání můžete spolupracovat s velkými hráči, kteří nechtějí veřejně deklarovat, jaké používají technologie, řešení, produkty. Často je spolupráce kryta smlouvou o mlčenlivosti, ať už kvůli konkurenci nebo koncovým zákazníkům klienta.

Například banky nerady otevírají téma skóringu zákazníka pomocí machine learning, a pokud jste dodavatel takového řešení, nejspíš se doporučení na své AI algoritmy nedočkáte. Je to společensky bouřlivé téma, které se nehodí do PR, i když máte právně i technicky všechno košer. A takových produktů a služeb je mnoho.

Někdy jde ale jen o podcenění testimonialů jako marketingového nástroje. Když už o vás klienti uvažují, vždycky hledají social proof – na vašem webu, profilu na sociálních sítích, v komunitách a na recenzních stránkách.

Pokud své klienty spočítáte na prstech jedné ruky, měli byste testimonialům věnovat o to větší pozornost a péči. Ty špatné si dovolit nemůžete a ty dobré se samy od sebe obvykle neobjeví.

I. Testimonialy a recenze jako důkaz

Jděte do toho a feedback klienta sbírejte systematicky už v průběhu spolupráce. Vyjádří spokojenost v e-mailu, utrousí něco do telefonu, zmíní se společnému známému nebo vašim podřízeným, že se něco povedlo? Navažte na to a požádejte ho, jestli byste to mohli použít na svých stránkách nebo mu pošlete odkaz na profil firmy na recenzním webu.

Koukali jste, jestli je na nich vaše konkurence?

I tři, čtyři recenze na vaši firmu jsou lepší, než když o vás nemluví vůbec nikdo, ačkoli sami sebe popisujete málem jako jediného dodavatele řešení pro celou střední Evropu.

Co dělat, když klient nechce odkrývat své obchodní karty v testimonialu a vyjadřovat se ke konkrétní službě? Zeptejte se ho jinak.

  • Byl spokojený s průběhem spolupráce, vaším přístupem k řešení problémů?
  • Vyhovoval mu způsob komunikace s vámi?
  • Byli jste dostatečně flexibilní?
  • Měli jste potřebné know-how?
  • Dodali jste řešení/produkt včas?
  • Byli jste dostupní, když bylo potřeba?
  • Vyřešili jste rychle neočekávané situace?

Autentický testimonial je zlato, ale ne každý klient na to má chuť a čas. Nenuťte ho, krátce ho vyzpovídejte, projděte si posbírané pochvaly a navrhněte znění sami. Nebojte se dotknout i své slabší stránky. Každý nějaké má a testimonial nebude působit prvoplánově.

A bonus? Pokud máte omezený rozpočet, jsou testimonialy a recenze nástrojem, který nevyžaduje velké zdroje, funguje vždycky a dlouhodobě.

II. Recenzní weby pro rychlejší uzavření obchodu

Společnost Dreamdata vydala nedávno report o zákaznické cestě v B2B, který vám doporučuju i jako Digest(iv). Zjistili, že nejrychleji se firmy k uzavření obchodu dostanou se zákazníky, u nichž evidují jako první touchpoint recenzní web.

Co si z toho odnést? Recenzní weby navštěvují zákazníci, kteří jsou dál v prodejním trychtýři, takže je rozumné se jim tam ukázat – to dá rozum. Ale můžete je využít i jako indikátor stavu zákazníka, což vám umožní lépe plánovat byznys. Když zjistíte, že zákazník se o vás dozvěděl na recenzním webu, pravděpodobně bude ruka v rukávu podstatně dřív, než když o vás teprve zaslechl někde na LinkedIn. Podle reportu Dreamdata je zákaznická cesta začínající na recenzních stránkách v průměru o 63 % rychlejší. Dobré vědět, ne?

dreamdata graph customer journey lenght

III. Recenze, diskuzní fóra a testimonialy jako zlatý důl pro prodejní copy

Klienti v recenzích a diskuzích perfektně vypíchnou, co pro ně má největší hodnotu. Když textuju web, hledám inspiraci pro headline, ověřuju obavy klientů, value proposition nebo pain points, vždycky procházím recenzní weby, ale i sociální sítě a fóra.

Půjčím si od uživatelů formulace a jazyk, které přetvářím přímo do copy k produktu nebo službě. Výsledkem je sdělení, které míří na to, co zákazníka zajímá a co ocení.

Jak to vypadá v praxi? Takhle jsem textovala webovky jedné softwarové firmy:

copy ukázka
copy ukázka
Ve zkratce:

Využívejte v B2B testimonialy a doporučení. Zahrají vám hodně muziky za málo peněz. Najděte si způsob, jak si o ně říkat, aby to bylo komfortní pro obě strany. Založte si profily na recenzních webech, dejte o nich vědět stávajícím klientům a sbírejte spontánní feedback už při spolupráci.

Testimonialy, recenze, doporučení a komentáře vám skvěle poslouží jako inspirace při textování prodejního copy.

Sledujte cestu zákazníka a jeho první kontakt s vaší značkou. Když přichází s poptávkou klient na základě recenze, zbystřete! Může to jít rychle.

Seriál: SMS marketing

Myslíte si, že SMS marketing je přežitý, nudný, nevýkonný, nelegální nebo že je k ničemu, když nemáte vybudovanou zákaznickou bázi? Tak zbystřete! Tenhle seriál vám otevře oči.

V seriálu se postupně dozvíte:

  • v čem textové zprávy vynikají oproti jiným formátům;
  • jakých dosahují výsledků a jak je využívají firmy v B2B;
  • jak s nimi chytře pracují v O2 Media za pomoci telco dat a pokročilého cílení (i v reálném čase);
  • jak zadávat SMS kampaně, abyste dosáhli svých cílů;
  • jak připravovat SMS s ohledem na UX (nezdá se to, ale i v SMS toho můžete hodně pokazit);
  • jak napsat kvalitní textaci pro SMS a které vychytávky vám to usnadní;
  • čemu se vyhnout a na co nezapomenout.

Díl 5. Jak na zadání textace SMS kampaně

Málokdy se objeví klient s marketingovou strategií, v jejímž středu by byla SMS kampaň. Esemesky stojí spíš na okraji, fungují jako doplněk marketingu, když je potřeba lidi trochu pošťouchnout k nákupu, k registraci do věrnostního programu nebo je pomocí lokalizační SMS přivést do prodejny.

Běžně se setkávám s tím, že velká společnost, která má vymazlený TV marketing, PPC reklamy, OOH plochy, má svou rozpoznatelnou tonalitu, přichází s požadavkem na  SMS kampaň bez zadání. Desítky tisíc marketingového rozpočtu letí s SMS rozesílkou oknem ven.

Aby esemeska fungovala, potřebuje kvalitní zadání. Odpovědět byste si měli na tyhle otázky:

  • Co je byznysový cíl kampaně?
  • Co má příjemce po přečtení udělat?
  • Proč by to měl příjemce udělat a co se stane, až to udělá?
  • Co chcete zprávou příjemci sdělit?
  • Je SMS součástí větší kampaně, jak a kde bude probíhat další komunikace?
  • Existují konkrétní požadavky na znění SMS?
  • Jaké jsou podmínky slevy/akce/události?

Byznysový cíl

Možná vám nebude po chuti řešit s copywriterem své byznysové cíle (co mu je sakra do toho?), ale bez toho to vážně nepůjde. Když chcete rozesílat marketingovou SMS, zřejmě k tomu máte důvod. Máte před sebou nějaký byznysový problém, který má kampaň pomoct vyřešit. (Že chcete víc vydělávat fakt nestačí.)

Koukněte na tuhle SMS:

 

Zkrotte v novem roce vydaje na kancelarske potreby sve firmy. S nasim vernostnim programem vam vratime az 30 % utraty zpet na ucet. Stahnete si mobilni aplikaci PropiskyZadarmiko, zaregistrujte svou firmu a nakupujte vybrane zbozi levneji. Vice na www.propiskyzadarmiko.cz/program nebo na tel. 123 456 789.

Takové běžné obchodní sdělení. Zdá se, že to má hlavu a patu, ale dokážete odhadnout, jaký problém se tu řeší?

a) pokles objednávek na e-shopu / tržeb
b) nízké ROI vývoje aplikace / aplikace má malý počet stažení
c) zákazníci nechápou výhody věrnostního programu
d) nedostatek dat o zákaznících a nemožnost cílení
e) zahlcení kamenných prodejen zákazníky
f) malá kapacita obchodních zástupců
g) nízké povědomí o značce

Těžko říct, co? A v tom je ten problém. Když nevíte, jaký problém řešíte, nemůžete ani říct, co má zákazník po přečtení SMS udělat. Studovat výhody věrnostního programu na webu? Stáhnout si mobilní aplikaci? Říct o tom Janičce v oddělení nákupu? Volat a ptát se, jestli by nešlo dostat slevu i bez registrace?

No a když nevíte, co má zákazník po přečtení udělat, těžko se s copywriterem domluvíte, co má v SMS zaznít, co chcete sdělit. Jo a mimochodem, co si s vaší zprávou počít, nebude vědět ani zákazník. Taková zpráva zašlehne jeho kognitivní kapacitu a uvrhne ho do stavu paralýzy. Neudělá vůbec nic.

V SMS máte omezený prostor, kde záleží na každém slově. Řekněme, že vaším hlavním problémem je nedostatek zákaznických dat. Cílem je přimět zákazníky, aby nakupovali přes mobilní aplikaci, kde vám ta data při registraci sami dají.

Co potřebujete, aby příjemce po přečtení SMS udělal? Stáhl si aplikaci. (Není potřeba, aby volal nebo chodil na web.)

Proč by to měl udělat? Dostane slevu.

Co mu tedy sdělíme? Stáhni si aplikaci, budeš nakupovat levněji.

Výsledná SMS po úpravě: kratší, stravitelnější a s jasným požadavkem

 

Zkrotte v novem roce vydaje na kancelarske potreby sve firmy. Stahnete si mobilni aplikaci PropiskyZadarmiko na urladresa, zaregistrujte svou firmu a nakupujte vybrane zbozi o tretinu levneji. Vase PropiskyZadarmiko

Pokročilejší kampaně potřebují v briefu definovat ještě další věci.

Podmínky akce/slevy/události

Do kdy je akce platná nebo jaká je minimální hodnota objednávky, aby zákazník dostal slevu, je informace důležitá nejen pro příjemce SMS. I když tyhle informace explicitně v textaci nechcete uvádět (máte je například na landing page), copywriter by je měl dostat. Vyhnete se tím zavádějícím sdělením v SMS.

Slibujete dárek pro návštěvníky dne otevřených dveří? Je to machršňůrka, otvírák nebo růže pro dámy? Asi vás napadne, že růže není „praktický dárek“ a machršňůrka nebude „milé překvapení“. Pokud chcete v zákaznících vyvolat správné očekávání, dejte copywriterovi maximum informací.

Je SMS součástí větší kampaně, jak a kde bude probíhat další komunikace?

Pokud je SMS jen jedním z kanálů, které využíváte pro komplexní kampaň, buďte konzistentní. Ukažte, co už máte, a navažte na to v SMS. Nemusíte pokaždé vymýšlet kolo. Často mají firmy od agentur už hotové landing page včetně perfektních textů, ale překvapivě je to nenapadne využít v SMS.

Existují konkrétní požadavky na znění SMS?

Jsou věci, přes které nejede vlak? Zakázané výrazy, způsob zápisu názvu firmy, formulace, za kterými si stojíte a za žádnou cenu je nechcete měnit? Ušetřete všem čas, a hoďte to do briefu dřív, než po prvním kolečku revize SMS.

 

Kdyby nic víc, tak tohle si pamatujte:

jedna SMS = jeden cíl = jedna požadovaná akce = jedna hlavní informace

Až budete připravovat SMS kampaň a nebudete se v tom chtít babrat sami, můžu pomoct s briefem, strategií i textací. Nebo byste radši rovnou školení SMS marketingu? Stačí se ozvat na copy@evazackova.com.

Nástroje

Kšic, modré světlo! Ať jsi pryč!

Nejspíš koukáte celý den do obrazovky a koupete se v modrém světle i po setmění, nemám pravdu? Já to tak mám, ale dlouho jsem považovala anti blue light brýle za zbytečnost. Máme přece apky zdarma, které modrou vyfiltrují, a v brýlích, které blokují modré světlo úplně se nedá vydržet dýl než deset minut mezi koupelnou a postelí (vyzkoušeno).

Když jsem ale vybírala nové dioptrické brýle, zaujaly mě ty, které blokují modré světlo částečně. Dá se v nich chodit mezi lidi, nosit je celý den, číst, psát i počítat.

Nedokážu říct, jestli mi pomáhají se spánkem. Hřeším na jiných frontách, ani brýle z painitu by to nevyrovnaly. Ale můžu potvrdit, že výrazně ulevují mým očím. Bývala jsem zapřisáhlý čočkonosič, ale hodiny u obrazovky jsem v nich přestala zvládat.

Víc než rok koukám na monitor přes brýle od  Barner – objednávka online, bleskové doručení, přijatelná cena, šik design a jasný pohled na věc. Vyrobí vám brýle s dioptriemi i bez, umí i astigmatismus a na webu si můžete virtuálně vyzkoušet, jak vám budou slušet (rozšířená realita v praxi).

počítačové brýle pro copywritery

Nevýhody?

  • Na video callech hází modré odlesky, takže protistrana vám nemusí vždycky vidět do očí. S tím musíte naložit podle vlastních zájmů. Já si je na první online setkání většinou neberu, ale jinak bez nich nedám ani jednu ránu do klávesnice.
  • Malinko vám posunou barvy, takže pokud pracujete s grafikou a designem, myslete na to a brýle před zásadním rozhodnutím sundejte.

Digest(iv)

SEO v B2B marketingu 2022

SEO musíte čas od času oprášit, aby bylo funkční. Pusťte si podcast od MarketingProfs, který ubíhá nadsvětelnou rychlostí. Garantuju vám, že objevíte pár věcí, na které jste nepomysleli. Třeba proč a jak vychytat firemní profil na Googlu, abyste vyskočili ve vyhledávání nad konkurenci.

B2B marketing benchmarks 2022

Věděli jste, že americké firmy uzavřou deal skoro dvakrát rychleji než evropské? Nebo že průměrná zákaznická cesta v B2B trvá 192 dní a vyžádá si 32 interakcí? Koukněte, jestli se víc nadřou v mediálních agenturách, nebo v softwarových firmách. Report od Dreamdata byste neměli minout.

Krypto report

Všichni mluví o kryptu a NFT, měli byste taky? Možná ano. Jenom na Twitteru došlo mezi lety 2020 a 2021 k nárůstu příspěvků s krypto tematikou o 83 %. Máte k tomu, co říct? Super, jste ve hře!

Jak se vyvíjel krypto svět v roce 2021 popisuje 2022 State of Crypto Report.

Podporujte nezávislá média

Většina lidí v Rusku nemá přístup k nezávislým médiím. Jejich obraz světa je odrazem všudypřítomné propagandy. Pomozte udržet světlo v dezinformačním temnu války. Bude svítit nejen v Rusku, ale také na Ukrajině, v Bělorusku a jiných zemích, kde jsou další miliony Rusů s přístupem k internetu.

Meduza zajišťuje od roku 2014 nezávislé online zpravodajství, které publikuje v ruštině a angličtině. Kvůli politické perzekuci sídlí v Rize. Připojte se ke mně a podpořte ji jednorázovou nebo pravidelnou platbou na https://support.meduza.io/en.

Meduza banner

Nenechte mě psát do tmy

Dejte mi vědět, jak se vám Copy Digest líbí, co by chtělo vylepšit nebo jen zamávejte na copy@evazackova.com. Ať vím, že tam někde jste.

Chcete dostat e-mailem zprávu vždy, když do světa pustím další Copy Digest? Přidejte se mezi moje čtenáře. Určitě už tu někde na vás vyskočila přihlašovací lištička.

© Eva Žáčková, 2022 | Ilustrace pro Copy Digest vytváří Blanka Adlerová.